Harrachové: Vznešenost zavazuje
Od roku 2011 probíhá po celé České republice projekt Po stopách šlechtických rodů, který si klade za cíl seznámit veřejnost s významnými šlechtickými rody naší země. Rok 2023 je věnovaný rodů Harrachů a nese podtitul "Vznešenost zavazuje". Co vše se v rámci této akce chystá, se dozvíte na webových stránkách Národního památkového ústavu, který projekt zaštiťuje.
Sběratelské etikety harrach
I my jsme se zapojili - vyrobili jsme speciální sběratelskou edici etiket našeho piva Harrach, které je podle tohoto rodu pojmenované. Najdete je na Světlém ležáku, Tmavém ležáku a Světlém výčepním pivu, které si v různých objemech můžete zakoupit u nás na recepci.
A při této příležitosti jsme se také rozhodli podělit se s vámi o příběh názvu našeho piva.
Proč zrovna "Harrach"?
Hned na úvod je třeba říci, že nápad na jméno "Harrach" přišel od občanů Velkého Meziříčí, které jsme před otevřením našeho minipivovaru v roce 2004 požádali o tipy. "Harrach" se mezi nimi objevil hned několikrát a nám se zalíbil. A to nejen pro svou jednoduchost, údernost a vznešenost, ale především proto, že úzce souvisí s historií našeho města (i když názvy jako "Velmezák", "Velmez" či "Mezek" také stály za to.) V letech 1908–1937 byl totiž majitelem místního zámku František Maria Alfred hrabě Harrach z rodu Harrachů, který Velké Meziříčí zdědil po strýci Rudolfu Lobkowiczovi.
Co byste o hraběti Harrachovi měli vědět?
František Maria Alfred hrabě Harrach se narodil 26. července 1870 v Traunkirchen v Horním Rakousku jako nejstarší z pěti dětí Alfreda Karla Harracha (1831–1914) a Anny Lobkowitzové (1847–1934), která pocházela z Velkého Meziříčí.
V mládí získal pečlivou výchovu a všestranné vzdělání. Jeho hlavním vědním oborem bylo (kromě úspěšných studií vykonaných na vídeňském gymnáziu) studium práv na vídeňské univerzitě. Za zmínku stojí, že díky těžké oční chorobě absolvoval veškerá svá studia podle diktátů předčitatele.
Císařské manévry ve Velkém Meziříčí
Dne 9. dubna 1908 zemřel Harrachův strýc Rudolf Ferdinand Lobkowitz (bratr jeho matky) a odkázal mu velkomeziříčský velkostatek. O rok později se v našem městě konaly císařské manévry, kterých se mimo jiné zúčastnil císař František Josef I., císař Vilém II., arcivévoda František Ferdinand d´Este, arcivévoda Karel a další významné osobnosti té doby. Všichni tito pánové byli během manévrů ubytováni na meziříčském zámku, který – díky této vzácné návštěvě – nechal hrabě Harrach elektrifikovat.
Tragické manévry v Sarajevu
Pět let nato se konaly nechvalně proslulé manévry v Sarajevu, během kterých došlo k atentátu na následnický pár – arcivévodu Františka Ferdinanda d´Este a jeho choť.
Tato tragická událost se odehrála v automobilu hraběte Harracha, který řídil jeho osobní šofér Leopold Loyka.
Hrabě se snažil následnický pár chránit vlastním tělem. Po atentátu setřel svým batistovým kapesníkem smrtelně raněnému arcivévodovi krev ze rtů a tento kapesník, coby velmi vzácnou relikvii, uschoval. Návštěvníci zámku jej dodnes mohou spatřit během prohlídky zámeckých pokojů.
Pestré zájmy hraběte Harracha
Hrabě Harrach byl znám jako velký cestovatel (cestoval po Evropě, Asii i Africe). S tím souvisí i jeho vřelý vztah k umění – na zdejším zámku shromáždil umělecké skvosty z celého světa. Harrachův druhý moravský zámek v Janovicích u Rýmařova se zase pyšnil obrovskou knihovnou. Hrabě obdivoval literaturu a sám byl dokonce básníkem-amatérem, stejně jako autorem mnoha divadelních her, cestopisů a deníků.
Zvláštní zájem věnoval také lesnictví a rybníkářství, přičemž spolupracoval s řadou odborníků. Nejen v odborných kruzích byl znám pro svou rybářsko-hydrobiologickou stanici, kterou zřídil na velkomeziříčském velkostatku. Mezi okruh jeho zájmů patřila také činnost na poli hospodářském, vědeckém, kulturním a dobročinném. Angažoval se v celé řadě spolků, klubů a společností s charitativním zaměřením.
Dynastie Františka Harracha
František Harrach byl celkem třikrát ženatý. Z druhého manželství vzešly dvě dcery – starší Josefa (1905–2000), provdaná Podstatzká-Lichtenstein, která zdědila zámek ve Velkém Meziříčí, a mladší Anna Marie (1906–2001), provdaná Rosty-Forgách, která získala zámek v Janovicích.
Současnými majiteli zámku ve Velkém Meziříčí jsou vnoučata hraběte Harracha – sourozenci František Karel, Maria a Jan. Ze třetího manželství se pak narodila dcera Alice (1916–2006). Jelikož hrabě neměl žádného mužského potomka, dnem jeho úmrtí v roce 1937 vymřela moravská větev Harrachů po meči.
Zdroj: Tomáš Hartman